Kanuumatkale võid tulla esimest või siis mitmendat korda. Jõgi pakub nii algajatele kui ka edasijõudnutele alati mitmekülgseid looduselamusi.
Toimumise aeg
Neljapäev, 6. juuni
11:00
Kestus
2 tundi
Distants ja asukoht
4,5 km
Veeskamiskoht Ala külas
Täname väga huvi eest!
Eelregistreerumine internetis on lõppenud!
Lisainfo: Imre Arro, 527 2701, imre[ät]loodusturism.ee
🌊 Õhne jõgi oma vaikse voolu ja kauni loodusega on suurepärane koht algajatele kanuumatkajatele, loodust uurivatele ja nautlevatele veematkajatele.
🛶 Meie eesmärk on sõitu nautida, mitte teha kiiruskatseid jõgedel. Iga veematkaja loob oma matka ise – kiire või aeglasema, omaette või seltskonnas, sportliku või vaatleva.
👀 Kanuumatkal Õhne jõel on meie kliendid näinud kitsesid jõest hüppamas, põtra vees puristamas ja suvekuumuses end jahutamas.
🗺️ Jõgi voolab siin kaunis looduses ja kohati kärestikulises, metsast ja luhapõldudest ümbritsetud sängis.
🥾 Loodusesõber võib siin vaikselt liikudes vaadelda kopraid, hea õnne korral jälgida põdra või metskitse tegemisi, lindudest armastavad seda piirkonda soo- ja toonekured, sõtkad. Oleme näinud händkakku ja kuulnud kõrvukrätsu häälitsusi.
👏 Kanuumatkale võid tulla esimest või siis mitmendat korda – jõemaastik pakub nii algajatele kui ka edasijõudnutele alati mitmekülgseid looduselamusi!
Kogunemise järgselt teostame autode ja juhtide logistika, teised senikaua ootavad.
Seejärel jaotame sõiduvarustuse (sobiva suurusega vestid ja pikkusega aerud), viime läbi instrueerimise ja jagame valitud marsruudi kohta detailsemat infot.
Järgneb veeskamine ja iseseisev veematk Ala-Taagepera marsruudil.
Võimalik on teha matkast kombineeritud matk, kus tagasi autode juurde jalutate mööda Taagepera-Ala metsa-matkarada või laenutate meie käest lisaks tõukerattad kanuusõidu alguskohta tagasi jõudmiseks.
Tegemist on Õhne jõe veematkamise alguspunktiga ja esimese sõidetava jõelõiguga.
Marsruut kulgeb Taagepera lossi ja Mulgi suurtalu-külastuskeskuse naabruses, Ala-Taagepera jõelõigul.
Kanuumatk kulgeb 4,5km ulatuses 2h jooksul.
Algusosas voolab jõgi mööda mitmetest majapidamistest, kus tuleb kalda kaudu ületada ka mõned üle jõe ulatuvad sillad. Marsruudi keskosas on kaldamaastikud ümbritsetud tiheda lehtpuu metsaga.
Jõgi on ülehooldatud ehk mahakukkunud puud on lõigatud, aga ületada tuleb mitut kopratammi.
Lõpupoole läheb jõgi laiemaks, veetase on dikteeritud Taagepera paisjärvest ja avaneb vaade Taagepera lossile, kus tegutseb lossispaa Wagenküll.
Pigem madalad kummikud või äärmisel juhul nahast ja niiskuskindlaks hoodatud matkasaapad.
Kes tunneb, et on vajalik, võib kaasa võtta ratturi- või õhukesed töökindad.
Kaasa väike seljakott isiklike asjade või üleriiete kandmiseks.
Õhne jõgi (pikkus 94 km, valgla 573 km2, laius alamjooksul 30 m, langus 62 m ja lang 0,58 m/km) kuulub Võrtsjärve alamvesikonna suuremate jõgede hulka.
Õhne jõgi on pikkuselt Eesti kaheksas ja näiteks pikem kui Emajõgi.
Saab alguse Veisjärvest, lookleb kuue kilomeetri ulatuses Lätimaal, läbib Tõrva linna ning suubub Võrtsjärve lõunaossa.
Suuremad lisajõed on Kärstna Orukõrtsi juurest algav Helme jõgi ja Koorküla Virtsjärvest algav Jõku jõgi. Helme jõgi suubub Õhne jõkke Tõrva Gümnaasiumi staadioni ja palliväljakute taga.
Lätist 6km ulatuses läbi voolates kannab Õhne jõgi nime Omulupe. Maantee märkidel ja ka tõlkes kasutatakse nime Ihne.
Enne II maailmasõda oli Tõrva-Helme piirkonnas Õhne jõel koguni üheksa vesiveskit.
Õhne jõgi kuulub lõheliste elupaigaks olevate veekogude hulka. Teada on 23 kalaliigi ja sõõrsuuliigi (ojasilm) esinemine. Alamjooksul haug, angerjas, särg, turb, teib, säinas, roosärg, linask, latikas, luts, ahven, tõenäoliselt ka nurg ja koha. Jõeforelli esineb vaid Tõrva paisust Jõku jõe suudmeni. Kutseline püük jõel puudub, harrastuspüük on lubatud kogu jõe ulatuses.
Õhne jõgi on Läti piirist kuni Jõku jõe suudmeni ning Leebiku mnt sillast allavoolu määratletud Natura alaks (Palakmäe loodusala). Loodusalal kaitstavateks väärtusteks on jõgi, ojad ja lamminiidud elupaigana ning vee selgrootutest rohe-vesihobu.
Õhne jõgi on ülemjooksul läbitav ainult kanuu ja ühese süstaga, kuna on suhteliselt kitsas ja käänuline ning madala veetasemega.
Jõelõik Leebiku – Suislepa on sõidetav matkasüstadega. Suislepast edasi on võimalik sõita näiteks kuni Pikasilla Vooremäe puhkealani.
Siit leiad Õhne jõe veeturismi kaardi, mis aitab Sul planeerida oma veematka ning matkal olles paremini orienteeruda. Prindi kaart ise välja või küsi trükist kohalikust turismiinfokeskusest või matkakorraldajalt.
Piletimatka kuupäev ei sobi? Või pole kohtade arv piisav?
Telli sobival ajal kanuumatka privaat-korraldus oma grupile!